Local fluff on KD
Jan. 14th, 2009 10:06 amNormally I go far afield to quote stories about things that amuse me - but here's one from my local paper about how sales of Kraft Dinner are going great:
***
When wolf's at the door, Kraft does cooking
( Read more... )
Yeha, I know, it's horribly written (I hate this kind of chirpy I'm-just-an-overeducated-housewife kind of stuff) and I apologize for subjecting you to it, but relate this to the earlier story on how the Hormel factory is churning out Spam as fast as it can be stuffed in the cans (http://ltmurnau.livejournal.com/192681.html). As I noted, Spam is almost twice the price of ground beef, pound for pound, and I am sure you can make your own Kraft Dinner out of fresh ingredients as cheap or cheaper than the pre-packaged one. Lessee (dairy prices from Statistics Canada, Vancouver area, for 2008):
Simplest Mac n' Cheese
about 200 g macaroni: 35 cents (@ $1.60 or so for a 900g package)
1/4 cup (60 g) margarine: 22 cents (@$1.65/454 g)
1/4 cup (60) g grated fresh medium cheddar cheese: 98 cents (@ $16.28/kg)
Total: about $1.55
Kraft Dinner
cost of box: about $1.95 (the real item, at Safeway)
1/4 cup (60 ml) milk: about 10 cents (@1.59/litre, 2% milk, 1 litre container)
1/4 cup margarine: about 22 cents, as above
Total: about $2.27
Obviously, not included in the above were the electricity needed to cook the macaroni, or any of the other things (ketchup, pepper, frozen veg, etc.) needed to make it palatable, as they would be equal.
I know you can go cheaper than this by buying generic KD, etc. but the point is made: that it is cheaper to make your own "junk food" at home, and healthier, even with the large recent rises in fresh food prices.
***
When wolf's at the door, Kraft does cooking
( Read more... )
Yeha, I know, it's horribly written (I hate this kind of chirpy I'm-just-an-overeducated-housewife kind of stuff) and I apologize for subjecting you to it, but relate this to the earlier story on how the Hormel factory is churning out Spam as fast as it can be stuffed in the cans (http://ltmurnau.livejournal.com/192681.html). As I noted, Spam is almost twice the price of ground beef, pound for pound, and I am sure you can make your own Kraft Dinner out of fresh ingredients as cheap or cheaper than the pre-packaged one. Lessee (dairy prices from Statistics Canada, Vancouver area, for 2008):
Simplest Mac n' Cheese
about 200 g macaroni: 35 cents (@ $1.60 or so for a 900g package)
1/4 cup (60 g) margarine: 22 cents (@$1.65/454 g)
1/4 cup (60) g grated fresh medium cheddar cheese: 98 cents (@ $16.28/kg)
Total: about $1.55
Kraft Dinner
cost of box: about $1.95 (the real item, at Safeway)
1/4 cup (60 ml) milk: about 10 cents (@1.59/litre, 2% milk, 1 litre container)
1/4 cup margarine: about 22 cents, as above
Total: about $2.27
Obviously, not included in the above were the electricity needed to cook the macaroni, or any of the other things (ketchup, pepper, frozen veg, etc.) needed to make it palatable, as they would be equal.
I know you can go cheaper than this by buying generic KD, etc. but the point is made: that it is cheaper to make your own "junk food" at home, and healthier, even with the large recent rises in fresh food prices.